Hudba

Preßburger Klezmer Band - Baladen

Baladen

SLOVAK KLEZMER ASSOCIATION & REAL MUSIC HOUSE, 2018

Balady vznikli na podnet znovuobjavenia hudobnej tvorby Arie (Aladára) Ben Erez Abrahamsona (1904-1992). Rodák z Topoľčian pôsobil pred emigráciou najmä v medzivojnovej Bratislave a vo svojich kompozíciách zhudobňoval básne najznámejších jidiš básnikov. Silnú pečať projektu dali aj piesne poetky a skladateľky Beyle Schaechter Gottesman, ktorá pred vojnou pôsobila v neďalekej Viedni. V spojení s tým pôsobia skladba divy jidiš priesne Chavy Alberstein, niekoľko tradicionálov, pieseň o oddanej socialistke, ale aj krásnej Rivkele v kabaretnom podaní, no aj nápev študentov nitrianskej rabínskej školy (ješivy) pôsobia ako „ruka v ruke“.

Preßburger Klezmer Band - TSVANTSIK YORN

TSVANTSIK YORN

SLOVAK KLEZMER ASSOCIATION & REAL MUSIC HOUSE, 2015

Tento rok je pre nás dvojnásobne výnimočný. Oslavujeme v ňom 20. výročie založenia našej kapely PREßBURGER KLEZMER BAND a tak sme pripravili pre vás všetkých náš nový album pod názvom TSVANTSIK YORN (20 ROKOV). Už viete, že naša hudba je živá, univerzálna a aj na tomto albume preletíme svetom. Z Arménska nad Európou, s medzipristátím v Ňujorku a napokon do Brazílie. Zaspievame nielen jazykom našej hudby – jidiš, ale aj po maďarsky, arménsky, anglicky a slovensky. Unikátne predstavíme stratenú klezmer hudbu zo Slovenska. A zakončíme to poriadnou sambou!

Preßburger Klezmer Band - Tants mit mir

Tants mit mir

SLOVAK KLEZMER ASSOCIATION & REAL MUSIC HOUSE, 2012

Tento album je našou hudobnou prechádzkou. Špacírkou po východnej časti Európy. Tancujme! Poľskú Szabasówku, kazačok a bulgar v Odese. V blízkom mestečku sme na svadbe Mizinky, ideme s chlapčekom na trh a počúvame dievčinu, ako spieva, že ľúbi svojho Shloymeleho. Tam, kde končí Ukrajina a začína Slovensko opäť tancujeme! Čo iné ako kolomyjky a Mojšeho? Kráčame do Vojvodiny spievajúc o malej zvodnej cigánke a prechádzame do divokých srbských tancov. Krátka zastávka v Kosove a napokon grécky tanec. Nevládzeme a upadáme do melanchólie. Pôvodne židovské sevdalinke Moj Dilbere a Kad ja pođoh na Bembašu si šepkáme v sarajevských uličkách. A na koniec? Lawless, winged and unconfined… Nech sa páči…

Preßburger Klezmer Band - Preßburger Special

Preßburger Special – The Best Taste

SLOVAK KLEZMER ASSOCIATION, 2010

Výberové CD zostavené z najobľúbenejších a na koncertoch najžiadanejších piesní počas 15-ročnej histórie skupiny. Album obsahuje okrem nových nahrávok klezmerových „hitoviek“ aj doteraz nevydané židovské šlágre a bonusové tracky z úspešných projektov PKB.

Preßburger Klezmer Band - Mit Libe... S láskou...

Mit libe… S láskou…

Hevhetia, 2006

Album prináša ľudové i pôvodné piesne na tému „láska“ v originálnych aranžmánoch, v ktorých sa snúbia židovské aškenázske tradície najmä s balkánskymi melódiami a orientálnymi inšpiráciami – to všetko s energickou príchuťou modernej hudby, určenej do tanca i na počúvanie. Okrem piesní v jazyku jidiš sa na CD nachádzajú aj chytľavé melódie s novými slovenskými textami od Jána Štrassera, predovšetkým bonusový remix Joške v spracovaní skladateľa Slava Solovica.

Preßburger Klezmer Band - Shalom

Shalom – André Ochodlo & Preßburger Klezmer Band

Pavian Records, 2004; rozšírená poľská reedícia Alef Music, 2005

Projekt známeho poľského šansoniéra André Ochodla, ku ktorému si na spoluprácu prizval Preßburger Klezmer Band. Nahrávka obsahuje najkrajšie jidiš-piesne v originálnom podaní André Ochodla, doplnené o nové autorské skladby. Podmanivé aranžmány Mareka Czerniewicza zaznievajú v interpretácii PKB pod umeleckým vedením kontrabasového virtuóza Adama Żuchowského.

Preßburger Klezmer Band - Ot Azoy!

Ot azoy!

Millenium Records, 2004

Na rozdiel od debutového albumu [Lajv] je tento orientovaný viac na mnohorakosť fúzií súčasných etno-štýlov, album však nestráca na tanečnosti a živej dynamickosti. Chytľavá melodika piesní s textami v jazyku jidiš približuje klezmer širokému okruhu poslucháčov, a to aj slovenskou verziou známej piesne Tumbalalajka, ktorej text napísal Ľubomír Feldek. Nahrávania sa zúčastnili aj renomovaní hudobníci z etno-scény: Flaco de Nerja, Martin Lopez a ďalší.

Preßburger Klezmer Band - Lajv

[Lajv]

Akcent, 2002

Netradičný debut formou živej nahrávky z koncertu v Klube Za Zrkadlom v Bratislave. Klezmer s atmosférou, aká mu prináleží.